top of page

Yeterli Su İçmenin Bilime Dayalı 7 Sağlık Faydası

Güncelleme tarihi: 29 May 2021


1. Kilo vermeye yardımcı olabilir


Bol su içmek kilo vermeye yardımcı olabilir. Bunun sebebi, suyun tokluğu ve metabolizma hızını artırmasıdır. Bazı kanıtlar, su alımını artırmanın metabolizma hızını biraz artırarak kilo kaybını teşvik edebilir ve günlük aralıklarla yaktığınız kalorilerin sayısını artırabilir.

2013 yılında aşırı kilolu 50 genç kadında yapılan bir araştırma, 8 hafta boyunca yemeklerden önce günde 3 kez ilave 16,9 ons (500 mL) su içmenin, çalışmadan önceki ölçümlere kıyasla vücut ağırlıklarında ve vücut yağlarında önemli ölçüde azalmalara yol açtığını göstermiştir. Tabii zamanlama da önemlidir. Özellikle yemeklerden yarım saat önce su içmek en etkilisidir. Bu daha tok hissetmenizi sağlayarak daha az kalori almanızı sağlar.

Bir çalışmada, diyet yapanlardan yemeklerden önce 16,9 ons (0,5 litre) su içenler, 12 haftalık periyotta, yemeklerden önce su içmeyenlere göre %44 daha fazla kilo kaybetmişlerdir.


ÖZET: Vücudunuzun su içeriğinin %2 gibi az bir kısmının kaybı, fiziksel performansınıza önemli derecede zarar vermektedir.

2. Enerji seviyelerini ve beyin fonksiyonunu önemli şekilde etkiler


Beyniniz, hidrasyon statünüzden önemli ölçüde etkilenir. Çalışmalar göstermiştir ki, vücut ağırlığının %1-3’ü kadar hafif bir dehidrasyonun bile beyin fonksiyonuna birçok yönden zarar verebilmektedir. Genç kadınlarda yapılan bir araştırmada araştırmacılar, egzersiz sonrası %1,4’lük sıvı kaybının, ruh haline ve konsantrasyona zarar verdiğini bulmuştur. Aynı zamanda baş ağrısı sıklığını artırmaktadır. Aynı araştırma ekinin birçok üyesi, aynı çalışmanın bir benzerini genç erkeklerde yaptı. %1,6’lık sıvı kaybının çalışma hafızasına zararlı olduğunu ve anksiyete, aşırı yorgunluk gibi duyguları artırdığını bulmuşlardır. % 1-3 sıvı kaybı, 150 pound (68 kg) ağırlığındaki bir kişi için yaklaşık 1,5- 4,5 pound (0,5– 2 kg) vücut ağırlığı kaybına eşittir. Bu, egzersiz veya yüksek ısı bir yana dursun, normal günlük aktivitelerle bile kolayca gerçekleşebilir. Çocuklardan yaşlı yetişkinlere kadar değişen konularda yapılan birçok farklı çalışma göstermiştir ki; hafif dehidrasyon, ruh hali, hafıza ve beyin performansına zarar vermektedir.


ÖZET: Hafif dehidrasyon (%1-3’lük sıvı kaybı), enerji seviyelerine, ruh haline zarar verebilir ve hafıza ve beyin performansında ciddi düşüşlere götürebilir.

3. Baş ağrılarını önleme ve tedavi etmede yardımcı olabilir


Dehidrasyon, bazı kişilerde baş ağrılarını ve migreni tetikleyebilir. Araştırmalar, baş ağrısının dehidrasyonun en yaygın semptomlarından biri olduğunu göstermiştir. Örnek olarak, 393 kişiyle yapılan bir çalışmada katılımcıların %40’ında dehidrasyon sonucu baş ağrısı yaşadığı bulundu. Dahası, yapılan bazı çalışmalara göre sıklıkla baş ağrısı yaşayan kimselerde, su içmenin baş ağrısını hafifletebileceği gösterilmiştir.

102 erkekle yapılan bir çalışmada günlük 50,7 ons (1,5 litre) su içen birinin, migren semptomları için bir puanlama sistemi olan Migrene-Özgü Yaşam Kalitesi ölçeğinde önemli iyileşmeler olduğu sonucuna varıldı. Artı olarak, fazla su içen erkeklerin %47 sinin baş ağrılarında iyileşme görülürken, kontrol grubunun yalnızca %25'i bu etkiyi bildirdi. Bununla birlikte, yapılan çalışmaların tamamı aynı fikirde değildir ve araştırmacılar, yüksek kaliteli çalışmaların azlığı yüzünden hidrasyonu artırmanın, baş ağrısı semptomlarını iyileştirdiği ve sıklığını azalttığını kesin olarak söylemeden önce daha fazla araştırma yapılması gerektiği sonucuna varmıştır.

ÖZET: Su içmek baş ağrısını ve semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda bu potansiyel yararını doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

4. Kabızlığı geçirmede yardımcı olabilir


Kabızlık, seyrek bağırsak hareketleri ve dışkılamada zorluk olarak karakterize edilen yaygın bir problemdir. Sıvı alımını artırmak tedavi protokolünün sıklıkla tavsiye edilen bir parçasıdır ve bununla ilgili bazı kanıtlar da bulunmaktadır. Hem genç, hem de yaşlı bireyler için düşük su tüketimi kabızlık için bir risk faktörü gibi gözükmektedir. Hidrasyonun artması kabızlığın azalmasına yardımcı olabilir. Maden suyu, kabızlığı olan kişiler için özellikle faydalı olabilir. Çalışmalar göstermiştir ki; magnezyum ve sodyum açısından zengin olan maden suyu, insanlarda bağırsak hareketlerinin sürekliliğini ve tutarlılığını iyileştirir.


ÖZET: Bol su içmek, özellikle de yeterli su içmeyen kimselerde kabızlığı iyileştirme ve azaltmada yardımcı olur.

5. Böbrek taşlarının tedavisinde yardımcı olabilir


İdrar taşları, üriner sistemde bulunan ağrılı mineral kristal kümelerdir. En yaygın olanı, böbreklerde olan böbrek taşlarıdır. Daha önce böbrek taşı oluşmuş kimselerde, su alımının, bu durumun tekrarlanmamasına yardımcı olacağı ile ilgili sınırlı kanıt bulunmaktadır. Daha fazla sıvı alımı böbreklerden geçen idrar hacmini artırır. Bu, mineral yoğunluğunu azaltır, böylece kristalleşme ve kümeler oluşma olasılığı da azalır.

Ayrıca su, başta oluşan taşları engeller, ancak bunu kanıtlamak için çalışmalar yapılması gerekmektedir.


ÖZET: Su alımını artırarak böbrek taşı oluşma riski azalıyor gibi görünüyor.

6. Akşamdan kalmayı önlemeye yardım eder


Akşamdan kalma, alkol içtikten sonra ortaya çıkan rahatsız edici semptomları ifade eder. Alkol diüretiktir, yani alındığı zaman daha çok su kaybetmenize sebep olur. Bu susuz kalmaya götürebilmektedir. Dehidrasyon, akşamdan kalmanın asıl sebebi olmamakla beraber, susuzluk, yorgunluk, baş ağrısı ve ağız kuruluğu gibi semptomlara sebep olabilmektedir. Akşamdan kalmayı azaltmanın en iyi yolları, içecekler arasında bir bardak su içmek ve yatağa gitmeden en az bir büyük bardak su içmektir.


ÖZET: Akşamdan kalmaların sebebi kısmen dehidrasyondur ve su içmek akşamdan kalmanın bazı ana semptomlarını azaltmada yardımcı olabilir.

7. Fiziksel performansı en üst seviyeye çıkarmaya yardımcı olur


Eğer susuz kalırsanız, fiziksel performansınız zarar görebilir. Bu durum egzersiz sırasında ve yüksek sıcaklıkta daha önemlidir. Eğer vücudunuzun su içeriğinin %2 kadar az bir kısmını kaybederseniz, dehidrasyon gözle görülür bir etki oluşturabilir. Bununla birlikte, sporcuların su ağırlıklarının %6-10 kadarını ter yoluyla kaybetmeleri nadir bir durum değildir.

Bu, vücut ısı kontrolünün değişmesine, motivasyon azalmasına ve yorgunluğun artmasına sebep olabilir. Ayrıca egzersiz yapmayı hem fiziksel hem de zihinsel olarak zorlaştırabilir. Optimal hidrasyonun bunun olmasını engellediği gösterilmiştir ve hatta yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında açığa çıkan oksidatif stresi de azaltabilir. Kasın %80’inin su olduğu düşünüldüğünde bu şaşırtıcı değildir. Eğer yoğun egzersiz yapıyor ve terlemeye eğilimliyseniz, susuz kalmamak olabilecek en iyi performansınızı sergilemenizde yardımcı olabilir.


ÖZET: Vücudunuzun su içeriğinin %2 gibi az bir kısmının kaybı, fiziksel performansınıza önemli derecede zarar vermektedir.

Sözün Özü


Çok hafif bir dehidrasyon bile sizi zihinsel ve fiziksel olarak etkileyebilir. Kişisel hedefiniz 64 ons (1,9 litre) veya farklı bir miktar olsa da, günlük olarak yeteri kadar su aldığınıza emin olun. Bu genel sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri.

Çeviri.


Katkılarında dolayı Sayın Hocamız Doç. Dr. Ülkü Bayhan' a sonsuz teşekkürler.


Abdülkerim Değirmenci Fizyoterapist

Epigenetik ve Sağlıklı Yaşam Koçu


Tel: 0 541 541 2639

Mail: degirmenci.ak@gmail.com


F.I.T Club Kilolarınızdan Özgürleşmek İçin Sende KATIL!...37 görüntüleme0 yorum
bottom of page