top of page

Sağlıklı Kilo İçin Önemli İpuçlarıHayat’ın Mucizesi Detaylarda…

Hayatın mucizesi detaylar da. Bu detaylardaki mucizeyi görmek için bazı sırlar.

Sağlıklı kiloya ulaşmak için özenle dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları.

" Detaylar hayatın kendisidir, çünkü hayat detaylarda gizlidir."


Birçok alanda olduğu gibi yaşam konforunuzun artmasına, sağlıklı beslenmenize ve uzun ömürlü olmanıza katkı sağlayacak küçük detayları paylaşmak istiyoruz. Size biraz özen gösterdiğinizde yaşamınızın renkleneceğini ve ideal kilonuza ulaşarak mutlu olacağınızı belirtmek isteriz. Detoks nedir yazımızda belir gibi toksinlerden arınmanız ve kalıcı bir form kavuşmanız sizin ile paylaştığımız önemli ipuçlarının yakalayarak yaşamınıza katmanıza bağlı. Her ipucu sürekli yapıldığında farkındalığınız artacak ve olumlu bir alışkanlığa dönüşecek. "Alışkanlıklarınız anlam, mutluluk ve zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek için ömür boyu süren mücadelenizde tek silahınızdır."


Kimlik değişimi gerçek davranış değişimi ile gerçekleşir

Kimlik değişimi gerçek davranış değişimi ile gerçekleşir. Amacımız kısa zamanda kilo vermek değil. Hedefimiz yarışı tamamlamak değil. Bir koşucu olmak. Doğru püf noktaları sıklıkla uygularsak alışkanlığa dönüşür. Alışkanlıklar kimliğimizi tanımlar. Kimliğiniz kaderinizi yazar.

"Yaptığınız her eylem, olmak istediğiniz kişi tipine verilen bir oydur" kilo verme sürecinde temelde büyük değişiklikler yaparak başarılı olamazsınız. Hızlı kilo vermek değil önemli olan, küçük adımlar ile doğru ve kalıcı beslenme alışkanlıkları oluşturmaktır. Beslenme biçiminiz bir dizi alışkanlıktan oluşur. Tabak seçiminiz, çiğneme biçiminiz, yemek yeme sıklığınız, yemeklerde gıdaları türlerini belirlemeniz, besin takviyesi alma tutumunuz, su içim yoğunluğunuz olmak üzere onlarca alışkanlığın bileşenidir. Beslenme alışkanlıklarınız bilinçaltında oluşmuş yoğun nörol yollar ile işlev görür. Hücrelerininiz nöropeptitlere bağımlığı açlık ve tokluk hormonlarının salgılanma hızına bağlıdır. İnsan haz odaklıdır tokluk hissi dopamin salınımı tetikler. Doğal olarak dopamin bağımlılığı yemek yeme alışkanlığınız ile tatmin edilir.

Sizleri Yeni Alışkanlıklar Kazandıracak İpuçlarını

 1. Kahvaltınızda bütün bir yumurta tüketin. Yumurta daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayan protein içerir.

 2. Aç karnına egzersiz yapın. Bilimsel olarak yapılan araştırmalarda boş mide ile yapılan egzersizde daha çok yağ hücresi yakıldığı tespit edilmiştir.

 3. Daha küçük porsiyonlar yiyin. Tabağınızın %50 - %70 sebze olsun. Sebzelerin kalori ve yağ oranı düşüktür. Ayrıca hepsi lif içerir.

 4. Serin bir yatak odasında uyuyun. Serin yatak odasında vücut ısısını dengelem için daha fazla kalori yakılır.

 5. Yapay tatlandırıcılardan uzak durun. Bilim insanları yapay tatlandırıcıların iştahınızı arttırarak daha fazla yemek yemenize sebep olduğunu işaret etmektedirler.

 6. Asla öğün atlamayın. Uzun süreli açlık sonunda yoğun halsizlik oluşur. Bu halsizliği gidermek için normalden daha fazla yemek yeriz.

 7. Yemek yemeden önce yarım saat bir bardak su için.

 8. Gıdaların etiketlerini okuyun. İçeriğini inceleyin. Kalori değerine bakın. Tüketim tarihine dikkat edin. Yeni üretim besinler daha canlıdır.

 9. Günde bir bardak yeşil çay için. Günde bir bardak yeşil çay vücudunuzda güçlü antioksidanlar oluşturur.

 10. Düzenli fasulye tüketin. Fasulye doğal yağ yakıcılardır.

 11. Yemeğinizi yemeden önce küçük parçalara bölün.

 12. Organik gıdalar tüketin. Paketlenmiş ürünler sağlığınızı bozan katkı maddeleri içermektedir.

 13. Her saat başı egzersiz yapın. Özellikle molalarda omuz kuşağı kaslarınıza germe ve gevşeme egzersizleri uygulayın. Merdiven inip çıkın. İş yerinizin etrafında küçük bir yürüyüş yapın.

 14. Düzenli olarak her gün tatlandırılmamış yaban mersini suyu için. Yaban mersini suyu forever ürünleri içinde bulunmaktadır. Yaban mersini suyu antioksidan içerir. Özellikle metabolizmanızı hızlandırır.

 15. Açlık hissettiğinizde mümkünse yeşil olmak üzere bir elma yiyin.

 16. Düzenli meditasyon yapın. Yeme krizleriniz bir takım duygusal açlıktan kaynaklanıyorsa meditasyon yaparak duygusal açlığınızı yönetmiş olursunuz.

 17. Solunum egzersizleri yapın. Solun egzersizleri sizin anda kalmanıza yardım ederek farkındalığınızı arttırır.

 18. Kardio egzersizleri yapın. Kardio egzersizleri yağ yakımını hızlandırır. Kondisyonunuz artmasını sağlar.

 19. Aralıklı oruç tutun. Bilimsel olarak ispatlanmış ki otofaji genç kalmanızı sağlayan en önemli bilimsel buluştur.

 20. Beslenmenize daha fazla baharat ekleyin. Baharatlar metabolizma hızını arttırmaktadır. Özellikle kırmızı biber.

 21. Buzdolaplarınızı temizleyin. Bunu bir bütün olarak mutfağınızı yeniden düzenleyin. Yemek masanızın üzerinde yiyecek ve atıştırılmalıklar bulundurmayın.

 22. Yemeklerden önce düşük kalorili bir çorba için. Kalori alımınızı %20 azalttığı bilimsel bir gerçekliktir.

 23. Normal sade kahve için. Özellikle şekerli ve farklı katkı maddesi olan kahvelerden uzak durun.

 24. Televizyonun karşısında daha az zaman geçirin. Araştırmalar televizyon karşısında geçirilen sürenin yemek yemeyi daha çok tetiklediğini göstermekte.

 25. Yemekten önce yürüyüşe çıkın. Bu her zaman ki iştahınızı azaltır.Abdülkerim Değirmenci

Fizyoterapist - Eğitimci

Sağlıklı Yaşam ve Epigenetik Koçu Tel: 0 541 541 2639

Mail: degirmenci.ak@gmail.com


F.I.T Club


Kilolarınızdan Özgürleşmek İçin Sende KATIL!...

40 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page