top of page

Probiyotik Bakteriler


Bağırsak florasını oluşturan probiotikler insan sağlığı üzerinde yaşamsan öneme sahipler.
Uluslararası Online Detoks Kampı - Probiotikler

Probiotik bakteriler son günlerin en popüler konusu. Nereden çıktı bu bakteriler? Yeni mi keşfedildi bunlar? Bugün herkesin sürekli gündeme getirdiği bu bakteriler hakkında biraz konuşalım.


Probiotik Bakteriler Nedir?

Probiotik -bakteriler canlı yapısına uyum sağlayan onunla ortak yaşam oluşturan bakterilere probiyotik bakteriler diyoruz. 1900’lü yılların başında hastalıklarla ilgili araştırma yapılırken keşfedildiler. İnsan bağırsağında 100 trilyon kadar olduğu ve yaklaşık 1,5 kg ağırlığa sahip olduğu söyleniyor. Mikrobiyota bakterileri dediğimiz canlıların sayısı bizim hücrelerimizin sayısından 10 kat fazla. Mikrobiyotadaki genetik materyale mikrobiyom deniliyor. Mikrobiyomdaki gen sayısı insan gen sayısından 150 kat fazla. Demek ki genom açısından bakıldığında aslında biz %10 insan ,%90 bakteri yapısındayız. Vücudumuzun 18 ayrı yerinde mikrobiyota bulunduğunu ve bunların en fazla yaşadığı yerin bağırsaklar olduğunu biliyoruz.


Probiotikler İnsana Geçer

Bağırsak mikrobiyotası, bebek anne karnında iken geçmeye başlar ve doğum anında da doğum kanalından ve daha sonrasında da emzirme yolu ile bebeğe geçer. Anne sütü almayan ve sezaryenle doğan bebeklerin mikrobiyotasının zayıf olduğu biliniyor. Büyüme sırasında yediğimiz yiyecekler ve çevre ile temas sırasında pek çok bakteri alırız. Aldığımız bu bakterilerin çoğu bize dost bazıları da düşman bakterilerdir.


Sağlıklı bir insanda dost bakterilerin sayısı daha fazladır. Yani % 80 dost bakteri bulunmalı %20 de zararlı bakteri olmalıdır.

İnsan bağırsaklarında % 80 dost bakteri bulunmalı %20 de zararlı bakteri olmalıdır.
Dost ve Zararlı Bakteriler

Probiyotik bakteriler genelde ince bağırsağın son kısmı ile kalın bağırsakta yer alırlar. Bağırsakların ikinci beyin olduğu görüşü ile beraber araştırmalar artmış ve bağışıklık sisteminin çalışmasında önemli görevleri olduğu tüm sindirim sistemi ile ilgili olaylarda görev üstlendiği söyleniyor. Ancak bu görevlerin %15’i tanımlanıyor. Demek ki keşfedilmeyi bekleyen daha çok bakteri çeşidi var. Araştırmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Her yararlı bakteri probiyotik değildir. Bir bakterinin probiyotik olması için bazı özelliklere sahip olması gerekir. Nedir bu özellikler?


PROBİYOTİKLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ

 • Mide öz suyuna dayanıklı olup, bağırsaklara kadar canlı olarak ulaşabilmeli,

 • Bağırsak dokularına tutunarak koloni bir yaşam kurabilmeli,

 • Patojenlerlerle mücadele edebilmeli,

 • Zehirli atıkların atılmasına yardım etmeli,

 • Probiyotik maddeleri fermantasyona uğratarak bakteriyosin denilen antibiyotik üretebilmeli,

 • İnsan vücuduna uyumlu olup her türlü maddeyi algılayıp hafıza hücrelerine kayıt edip gerektiği zaman metabolizmaya iletebilmeli,

 • Vitaminleri sentezleyip aynı zamanda vitamin, mineral ve proteinlerin emilimini sağlamalıdır.


Uluslararası Online Detoks Kampı Bağırsak Floranızı Düzenlemenize Yardımcı Olur. Çünkü programın içeriğinde dünyanın en kalüteli probiotiği kullanılmaktadır.
Probiotikler Bağırsak Floranızı Düzenlemenize Yardımcı Olur

GÖREVLERİ NELERDİR?


 1. Hazımsızlık, gaz ve şişkinlikleri önleyerek sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlarlar.

 2. Kronik kabızlık, ishal gibi durumları ortadan kaldırırlar.

 3. Karbonhidratları fermente ederek antimikrobiyal maddeleri üretirler.

 4. Proteinleri fermente ederek doğal antibiyotik olan lantobiyotikleri üretirler.

 5. Bazı vitaminleri sentezler (B kompleks, K, D, H ) ler.

 6. Sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlarlar.

 7. Seratonin hormonunun oluşumunu sağlayan amino asitin( triptofan) üretilmesini sağlarlar.

 8. Stres, yorgunluk, halsizlik, depresyon, panik atak gibi durumları azaltırlar.

 9. Düzenli bir uyku uyumada etkilidirler.

 10. Minerallerin kemik ve kas dokusuna geçmesini ve kemiklerin güçlenmesini sağlarlar.

 11. Böbrek ve safra kesesinde taşların oluşumunu engellerler.

 12. Vücuttaki toksik maddelerin birikimini engellerler.

 13. Vücuda giren yabancı maddeleri tanıyarak zararlı olanları bulup onlarla mücadele ederler.

 14. Karaciğer ve böbreğin atık maddeleri kolay atmasını sağlarlar.

 15. Cilt hastalıklarının kolay iyileşmesini sağlar, aynı zamanda cildin kırışmasını engellerler.

 16. İç organların sağlıklı olmasını desteklerler.

 17. Bağışıklık sisteminin kurucu ve koruyucusudurlar. Lenfosit hücreler ile birlikte güçlü bir bağışıklık oluşumunu sağlarlar.

 18. Tümör oluşumunu engelleyerek kanseri önlerler.

Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler ve insanlar üzerindeki gözlemler ile yukarıda bahsettiğimiz sonuçlar ortaya konulmuştur.

Günümüzde bu kadar çok işe yaradığı bilinen ve hala araştırma konusu olan bakteriler yaşamımız da daha fazla yer almalıdır diyor bilim adamları ve araştırmacılar. Peki, bu bakterileri nasıl temin etmeliyiz? Nereden bulacağız? En kolay yolu sanırım bol protein ve karbonhidratlı besin olan sütü yoğurt, kefir ve peynire dönüştürme sırasında bu bakterileri de içine katarak onları çoğaltmak ya da probiyotik suşları (paket) hazırlanmış ve paketlenmiş olarak satın almaktan geçer. Bildiğimiz üzere çok fazla probiyotik üretimi yapılmış durumda. Bizlere de bunları inceleyip en iyi şekilde yararlanmayı öğrenmek düşüyor.


Bakteriler Kaç Yaşında

Dünya 4,5 milyar yaşında. Bakteriler de 1.5 milyar yaşında deniliyor. Öyleyse insan yaşamında baştan beri bu sevimli canlılar vardı. Simbiyosiz beslenme gereği insan vücudunda ortak yaşam oluşturmuşlar. Zamanla insanoğlu yanlış beslenme, çevre kirliliği (hava, su, toprak),aşırı ilaç kullanımı vb. nedenlerle bakterilerin bağırsaklarda yok olmasına neden olmuştur. Bunun sonucunda da bir sürü hastalık ortaya çıkmaya başlamıştır. Ve genel olarak bilim insanının vardığı sonuç ise probiyotikleri tekrar yerine yerleştirmek ve sağlıklı bir hayat sürmektir.


Sevgili ve değerli okurlar bol probiyotikli yaşam bizimle olsun!

Saadet ZORA

Fen Bilgisi Öğretmeni


130 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page