top of page

Pilates ve Sağlık

Güncelleme tarihi: 13 Haz 2021


Sağlıklı, fit ve ince bir beden için pilates harika bir egzersiz modelidir. Pilates kilo vermenize yardımcı olur.
Pilates ve Sağlık

PİLATES VE SAĞLIK

Pilates ve sağlık çağımızın mutlu yaşamında ayrılmaz parçaları oldular. Sağlıklı yaşam ve ince bir görünüm kim istemez ki? Hangi sporu yaparsanız yapın bu istek, kişinin uzun vadede sağlıklı beslenmesini ve farklı egzersizler ile doğru kombinasyonunu gerektiriyor. İnsanların ince bir bedene sahip olma motivasyonları farklı fiziksel aktivite ve yeni nesil egzersiz tekniklerini araştırmaya ve yapmaya zorlamakta. Elbette ki motive bir insanının fiziksel değişiminde uzman bir fizyoterapistin size uygulayacağı egzersiz protokolü daha sağlıklı bedenler sahip olmanıza katkı sağlar.


Kinezyoloji Bilimi


İnsan anatomisi mucize ile dolu bir mühendislik harikasındır. Bu mühendislik harikasının Kinezyoloji bilimi inceler. Pilates uygulamasında kinezyoloji bilimi bize rehberlik eder. Kinezyoloji; fizyoterapi ve rehabilitasyonun temelini oluşturan hareket kavramına odaklanan ve insan hareketlerini güzel sanatlar ve spor gibi sağlıklı koşullardan değişik patolojik durumlara kadar geniş bir perspektifte inceleyen bir bilim dalıdır. Pilates bu bilimi bilen fizyoterapistler tarafından planlanan bir program ile yaptırılmalıdır. Egzersiz doğru ellerden yapılmadığında bir çok sakatlanmalara ve fiziksel yararlanmalara neden olmaktadır.


Pilates


Pilates, kasları güçlendiren bir egzersiz şekli olduğundan vücuttaki belirli bölgeleri belirli hareketler ile fit bir görünüme kavuşturur. Özellikle karnınızı, bacaklarınızı ve kalçalarınızı sıkılaştırıp ince ve güzel bir görünüş elde etmenizi sağlar. Düzenli pilates egzersizleri ile yalnızca genel olarak fit ve formda birisi olmazsınız, ayrıca kaslarınızın gelişmesinde, kemiklerinize destek olmada, tendon ve eklemlerinize esneklik sağlayarak daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.


Pilates denilince aklımıza gelmesi gereken bir diğer nokta da hem fiziksel hem de bedensel kontrolü hedeflemek olduğudur. Akıcı hareketler, nefes ve beden ile zihin kontrolünü de beraberinde getirmektedir. Düzenli yapılan pilates bedenin daha esnek, kontrollü ve konsantrasyonu yüksek olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda kondisyonunuzu yükseltmektedir.


Düzenli pilates yapmanın sağladıklarını aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:


 • Vücut duruşunuzu iyileştirir ve bunu korumayı öğretir.

 • Egzersizler vücudumuzun aynı hizada kalmasını sağlayarak dengeyi geliştirir.

 • Günlük hayatta kullanamadığınız kaslarınızı kullanmayı öğretir.

 • Kemik yoğunluğunuzu artırır.

 • Pilateste yaylar ve direnç bantlarıyla yapılan direnç egzersizlerinde kaslar kemiklere asılarak gerilim yaratırlar ve bu da kemiklerinizin güçlenmesini sağlar.

 • Karın kaslarınızı güçlendirir.

 • Pilatesin temelinde her hareketi yaparken karın kaslarını kontrol etmek yani aslında istenilen bölgedeki kası kasılı tutabilmek yatar.

 • Pilates egzersizleri derindeki karın kaslarını, yüzeysel olanlarla beraber çalıştırır ve baklava görünümünün oluşturulmasında da oldukça etkilidir.

 • Esnekliğinizi artırır. Siz de biliyorsunuz ki insan yaşlandıkça vücut esnekliğini kaybetmeye başlar.

 • Pilates, vücut esnekliğinizi korumanıza ve geri kazanmanıza yardım eder.

 • Sırt ve omurga kaslarınızı güçlendirir. Bel, boyun ve sırt ağrılarından kurtulmak istiyorsanız da bu ağrıları azaltan oldukça etkili bir yöntemdir.

 • Sakatlanmalarınızı önler.

 • Esnekliği, gücü ve dengeyi artıran pilates sakatlanma riskinizi en düşük seviyeye indirger.

 • Gücünüzün artmasını ve hareket kontrolünüzü artırır.


Pilates kilo vermenize yardımcı olan yeni nesil bir fizyoterapi egzersiz modelidir. Sizin incelmenize, formda olmanıza katkı sağlar.
Pilates Kilo Vermenize Yardımcı Olur
Kilo kaybetmenizi sağlar, istediğiniz kiloya ulaşmanızı ve tabii ki de mevcut kilonuzu korumanızı…
Kaslarınızı güçlendiren bir egzersiz şekli olduğundan, vücudunuzu sıkılaştırıp ince ve sağlıklı bir görünüm elde etmenizi sağlar.
 • Zihin-beden bağlantısı sayesinde vücudunuzun hareket sınırlarını genişletir ve gösterdiğiniz performansınızın daha fazla farkında olmanızı sağlar.

 • Doğru nefes alıp vermeyi öğrenmeniz ve vücudunuzla yaptığınız hareketlere odaklanmanız stresten uzaklaşmanızı, ve anksiyetenizi kontrol etmenizi sağlar.

 • Sadece dış görünüşünüz değişmez, aynı zamanda iç organlarınızın da düzenli olarak çalışmasını sağlar.

Özellikle fizyoterapist eşliğinde yapılan pilates egzersizleri, kişiye özel kas ve eklem sorunlarını çözmede son derece etkili ve güvenilirdir.


Sonuç olarak pilates; kontrollü, iyi tasarlanmış, yavaş ama akıcı, konsantrasyonunuzu kaybetmeden ve nefes tekniklerini unutmadan yaptığınızda çok güzel sonuçlar doğurur. Hem istenilen bir görünüm hem de iç huzur…


Pilates farklı disiplinlerin birlikte olduğu yeni nesil bir egzersiz programıdır. Bu programın nasıl yapılacağını uzman bir fizyoterapistten öğrenmelisiniz. Online detoks kampında online pilates eğitimi yapılır.
Pilates Programı Nasıl Olmalıdır

Pilatesi Programı

Peki pilates programı nasıl olmalı? Pilatesi haftada en az kaç gün yapmalıyız? Pilatesin en az iki gün, mümkünse üç gün yapılması etkili sonuçların alınmasını sağlamaktadır. Ama tabii ki de daha fazla yapabiliyorsanız bunun bir zararı olmayacaktır. Pilatesin kurucusu, Joseph Pilates, bu konu hakkında “10 derste farkı hissedecek, 20 derste farkı görecek ve 30 derste ise yeni bir vücuda sahip olacaksınız.” demiştir. Yeni bir vücuda sahip olmaktan ziyade istediğiniz vücuda sahip olmak ve iç huzurunuza kavuşmak için pilatese başlamayı düşünebilirsiniz.


Nurhan ÇİMEN

Fizyoterapist,

Pilates Eğitmeni, Manuel Terapist


F.I.T Club


Kilolarınızdan Özgürleşmek İçin Sende KATIL!...

40 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page