top of page

Neden Kilo Alırız? ve Neden Veririz?

Güncelleme tarihi: 29 May 2021


İnsan ruh, zihin, beden olarak bir bütündür. Sağlığımızı ve fiziksel değişimlerimizi bu bütünlük içinde aramalıyız
Neden Kilo Alırız ve Neden Kilo Veririz

Neden Kilo Alırız? ve Neden Veririz?

Neden kilo alırız ve neden kilo veririz bilimin sorduğu ve yüzlerce cevabı olan bu sorulara farklı bir bakış acısı ile size aktarmak istedim. Her zaman söylediğimiz gibi biz insanoğlu sadece fiziksel bedenden ibaret değiliz. Fiziksel beden, zihinsel beden ve ruhsal beden olarak bir bütünlük içerisinde yaşarız. Her canlı bedenin kendisini tamamlayan öğeleri vardır. Örneğin; fiziksel bedenimizi yediğimiz yiyecekler ile beslerken aynı zamanda fiziksel aktiviteler beraber sağlıklı kılarız. Bununla birlikte ruhsal bedenimizi duyguların dengesi ile dingin tutarız. Zihnimizde, bilinçaltımızda var olan olumlu veya olumsuz kodlar ( İnançlar ) ile açığa çıkan düşüncelerimizin kalitesi ekseninde kaliteli bir hayat süreriz.

Geçmişten Gelen İnançlar

Şu gözardı edilemez bir gerçekliktir ki geçmişten gelen inançlar hayatımızı bütünü ile etkiler. Geçmiş atalarımızdan aktarılan inanç ve kodlarımız doğduğumuz günden bugüne kadar, ailemizin, çevremizin bize yüklediği ve kendi deneyimlerimiz sonucunda oluşturduğumuz inançlarımızın perspektifinde yaşam yolculuğuna devam ederiz. Eğer biz fiziksel bedenimiz dışında ruh ve zihinsel bedenimizden sorumlu isek o zaman neden kilo aldığımızı bu üç alanda sorgulamamız gerekir.

Fiziksel Beden

Fiziksel beden kuantum fiziği tarafından enerji ve titreşimlerden oluştuğu ispatlanmıştır. Aynı doğrultuda kuantum yasalarına göre ‟ Herşey Enerjidir. ” Bu yasa doğrultusunda yer yersek yiyelim metabolizmamız tarafından ortaya çıkarılan ve depo edilen enerjiden fiziksel aktivite ve günlük yaşam eylemlerimizde yaktığımız enerjiden fazla ise kilo alırız. Çünkü fiziksel bedenimizin organları olan karaciğer, yağ hücreleri ve kas dokularında bu enerji depolanır ve depolar bize kilo olarak yansır. Kısaca çok yer az hareket edersek kilo alırız.

Ruh Beden ve Duygular

Ruh beden ve duygularımız fiziksel bedenimiz ile eş zamanlı hareket etmez.

Fiziksel bedenimiz aç değil ancak ruhumuzu yöneten duygularımızdaki açlık yaşıyor olabilir. Belki de açığa çıkmasını istemediğimiz


duyguları ( Öfke, suçluluk, kıskançlık, yalnızlık, korku) gibi duyguları bastırmak için yemek yemeyi tercih ediyorsak yine kilo alırız. Bu bilgiler ışığında tekrar değerlendirirsek ruhsal olarak yaşadığımız duygusal boşluğu şifalandırmaz, bu boşluğu yiyerek kapatmaya çalışırsak kilo almaya devam ederiz.

Zihin – Bilinçaltı Kodları

Zihnimizde var olan bilinçaltı besinlere ve fiziksel egzersizlere karşı oluşturduğumuz kodlar veya inançlar kilo almamızı veya kilo sebep olabilir.

Örneğin; su içsem yarıyor veya dünyayı yesem kilo almıyorum. Bu bilinçaltı kodlarının oluştuğu koşullama su içsem kilo alıyorum veya ne yersem yiyeyim kilo alamıyorum olarak şekillenir. Bu bakış acısı bize kilo almak veya vermek ile ilgili bir – Kanun Listesinin – olmadığını gösterir. Tüm bilimsel çalışmalar ve uzmanlar insanlara şunu açıklıyorlar kilo alıp vermek kişiselleştirilmiş bir program ve kişinin bedeni analiz edilerek oluşturulur.


Kilo almak ve Verme Programı

Bu sentezler sonunda kilo almak veya vermek istiyorsak

  1. Fiziksel bedenimiz için doğru besinler ve fiziksel aktivite belirlemeliyiz.

  2. Kendi iç dünyamızda yaşadığımız eksik ya da dengede olmayan duygularımızı yiyecekler ile değil, uyguladığımız özel teknikler ile birlikte özellikle meditasyon yaparak dengelemeliyiz.

  3. Zihnimizde düşünce olarak ve bunun sonucunda fiziksel bedende somut olarak görülen fazla kilolu veya aşırı zayıf olma hali bilinçaltı kodlarının tarafımızdan uygulanan özel teknikler ile yeniden değiştirip, kişinin ihtiyaçlarına göre yeniden olumlu kodlayıp sorunu ortadan kaldırabiliriz.

Bir bütünlük içinde uyguladığımızda her program bize yüzde yüz sonuç vermektedir.

Buket Özdemir Fizyoterapist

F.I.T Club

Kilolarınızdan Özgürleşmek İçin Sende KATIL!...
58 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page