top of page

Obezite - Şişmam mıyım?

Şişman mıyım?

Obesite 21. Yüzyılın Salgını


Obesite birçok metabolik hastalığın sebebi. Çağın vebası yaşam kalitesini hızla ve doğrudan etkileyen en önemli salgın. Sürekli yaşam koşullarımızı zorlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan bir pandemi. Obesite İnsanoğlunun besin zincirinin en tepesine yerleşmesinin yarattığı doğal bir sağlık sorunu. Obezite neolitik dönem ilk tarım toplumundan endüstriyel tarıma hızla geçişin doğal bir sonucu olarak hayatımızı tüm yönleri ile etkilemekte ruhsal, zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak yönetmektedir. Obesite Dünya sağlık Örgütünün ve tüm akademik bilim dünyasının fikir birliği ettiği bir hastalık sorunudur.  
 

En temel tanımı ile obesite alınan kalorinin harcanan kaloriden fazla olması nedeni ile karaciğer, kas ve yağ hücrelerinde glikoz olarak depolanması sonucu ortaya çıkan tablodur. Dünya Sağlık Örgütü obesiteyi sağlığı bozacak şekilde vücutta aşırı miktarda yağ birikmesi olarak tanımlamaktadır. Obesite hızla artan dünya nüfusunu doyurmak için geliştirilen beslenme modelinin bir yan etkisi de diyebiliriz. 20 Şubat 2021 https://www.worldometers.info/tr/ verilerine göre dünya da 7.847.201.266 kişi yaşamaktadır. Gelişen besin endüstrisi geliştirdikleri yeni teknolojiler ile son atmış yılda besin değeri düşük, kalori değeri yüksek insan sağlığına uygun olmayan gıdalar ile insanları doyurmayı hedefledi. Doğal olmayan yöntemler ile üretilen, organik olmayan, genetiği ile oynanmış sebze ve meyvelerin yeni beslenme alışkanlığı hızla büyümeye devam eden devasa bir pandemi yaratmıştır.
 

https://www.worldometers.info/tr/ linkinden istatistikleri paylaşan worldometers sitesi son verilere göre Dünyada aşırı kilolu insan sayısı 1 706.326.406, Dünyadaki obez insan sayısı 776.825.944 olarak göstermektedir. Bu veriler ışığında Dünya nüfusunun %22’si kilolu veya obez. Tüm bilim çevreleri hızla artan ve ölüm nedenleri ikinci sıraya yükselen obesite ile mücadele etmek için bilimsel çalışmalar gerçekleştirmektedir. Önceliği doyurmak olan besin endüstrisine karşın insanı zayıflatmak için yeni ve hızla büyüyen yeni bir sektör daha doğdu. Ülkemizde bu sektörün büyüklüğü 2,5 – 3 Milyar Dolara ulaştı. Bu sektör zayıflama merkezleri, zayıflama cihazları, mide küçültme ameliyatları, diyet klinikleri, spor salonları, zayıflama ilaçları, kozmetik kremler, losyonlar, masajlar, kitaplar ve vb. yöntemleri içermektedir.

Şişman mıyım?

Şişman mıyım? Obez miyim? Bu soruları cevaplayarak makalemize devam edelim. Bu sorunun cevabı vücut kitle endeksini bilmekle başlar. Beden çevre ölçümleri net olarak kilolu olup olmadığınızın cevabını oluşturur. Diğer adı beden kitle endeki olan değer bir insanın ağırlığının boyunun karesine bölünlenmesi ile ortaya çıkan ölçüm. Dünya Sağlık Örgütü referans aralığına göre 18, 5-24.99 arası değerler “normal” sayılır. Vücut kitle endeksi değeri 25’in üzeri fazla kilolu, 30'un üzeri obezite, 40'ın üzeri morbid obezite olarak kabul edilir.

VKİ hesaplamasında Dünya Sağlık Örgütü’nün obezite sınıflandırması temel alınır. Ağırlığınızı boyunuzun karesine böldüğünüzde (kg/m²) çıkan sonuç, fazla kilolu ya da obez olup olmadığınızı belirtir.

 • 18, 5 kg/m.'nin altında olanlar: Zayıf

 • 18.5 – 24, 9 kg/m. arasında olanlar: Normal kilolu

 • 25 – 29, 9 kg/m. arasında olanlar: Fazla kilolu

 • 30 – 39, 9 kg/m. arasında olanlar: Obez

 • 40 kg/m.'nin üzerinde olanlar: İleri derecede obez (morbid obez), olarak görülür.

 

Örnek:

 • Vücut Kitle İndeksi (VKİ) = Vücut Ağırlığı (kg.) / Boy uzunluğunun karesi (m.)

 • İdeal Kilo = Ulaşılmak istenen VKİ değeri {\displaystyle \times }x Boy uzunluğunun karesi

 • Örnek İdeal Kilo = 24 {\displaystyle \times }x (1,60 {\displaystyle \times }x 1,60)= 61,4 kg

 

Vücut Kitle Endeksinin Sonuçlarının Değerlendirmesi

 1. 1. 0-18.4 arasında boya oranla kilo yetersiz. Bedenin bağışıklık sistemi çökebilir. Hastalık riski taşımaktadır.

 2. 18.5 – 24,9 indeksleri arasında değeri korumak gerek. İdeal endeks.

 3. 25 – 29,9 endeksleri kişinin şişmanlamaya başlamıştır demek. Eklem sorunları gibi fiziksel ve solunum sorunları ortaya çıkabilir. Uluslararası Online Detoks Kampına katılmak için tam zamanı ve bunun için formu doldurarak ücretsiz webinarımıza katılabilirsiniz.

 4. 30 – 39,9 Sağlığı tehdit eden aşırı kilo oluşmuş demektir. Mutlak kilolarınızdan kurtulmak için bir program başlamanız şart. Uluslararası Online Detoks Kampına katılmak için tam zamanı ve bunun için formu doldurarak ücretsiz webinarımıza katılabilirsiniz.

 5. 40 Obezitenin üst sınırı. İnsan şeklinin ( Postürünün ) bozulması ile birlikte psikolojik sorunlar başlayabilir. Sağlık ciddi risk altındadır.

 

Abdülkerim Değirmenci

       Fizyoterapist - Eğitimci

Sağlıklı Yaşam ve Epigenetik Koçu


30.01.2021

bottom of page