top of page

Detoks Nedir

Detoks nedir sorusuna çok boyutlu ve derinlemesine inceleme yaparak cevap vermek bir zorunluluktur. Modern yaşamın getirdiği beslenme düzeni, gelişen teknolojinin yarattığı radyasyon ve hareketsizlik yaşamımızda yeni bir alışkanlık edinmeyi zorunluğu kılıyor. Detoks alışkanlığı. Bir başka ifade ile arınma.  

Detoks ilk olarak 1972 yılında sağlığa zararlı alışkanlıklardan arındırmak için yapılan rejim olarak tanımlanmıştır. Daha sonra 1975 yılında İngilizce detoxification zehirden arınma. De+toksin.  2001 Yılında uzmanlar tarafından Detoks olarak zayıflama programlarında kullanılmaya başlandı.
 

Detoks nedir sorusuna çok boyutlu ve derinlemesine inceleme yaparak cevap vermek bir zorunluluktur. Modern yaşamın getirdiği beslenme düzeni, gelişen teknolojinin yarattığı radyasyon ve hareketsizlik yaşamımızda yeni bir alışkanlık edinmeyi zorunluğu kılıyor. Detoks alışkanlığı. Bir başka ifade ile arınma. 

Detoks ilk olarak 1972 yılında sağlığa zararlı alışkanlıklardan arındırmak için yapılan rejim olarak tanımlanmıştır. Daha sonra 1975 yılında İngilizce detoxification zehirden arınma. De+toksin.  2001 Yılında uzmanlar tarafından Detoks olarak zayıflama programlarında kullanılmaya başlandı. 
 

Hücrelerin toksinlerden dolu genetik yapısı bozulabilir. Hücrelerin bölümle hızı yavaşlayabilir. Böylece vücudun bağışıklık sistemi çöker. Bağışık sisteminin zayıflaması ile hücrelerde oksitlenme oranında hızla artış başlar. Doğal olarak hücrelerin arınması yaşamımız için hayatı önem arz eder. Detoks gerçek anlamı ile hayat kurtarıcı bir role sahiptir.

Detoks yeni bir trende gibi algılansanız da Hint ( Avurvedik) ve Çin Tıbbında tedavi amacı ile kullanılan kadim bir yöntem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Detoks Yapmamızı Zorunlu Kılan Faktörler

 1. Hazır paketli gıdalar,

 2. Artan fast foot tüketimi,

 3. Genetiği ile oynanmış meyve ve sebzeler

 4. Doğal dengeyiz bozan pestisitler (tarım İlaçları ) 

 5. Kimyasallar ile kirlenmiş su rezervleri,

 6. Ağır metaller, kimyasal, koku verici, suni tatlandırıcılar,

 7. Dengesiz ve düzensiz beslenme,

 8. Az su tüketimi,

 9. Hava kirliliği, şehirleşme, egzoz dumanı, küf mantarları

 10. Hareketsizlik, uzun oturumlu TV izleme

 11. Spordan uzak bir yaşam,

 12. Yetersiz uyku,

 13. Bozulan bağırsak florası,

Bu faktörlerden dolayı karaciğer, kolon, damarlar, böbrek lenf bezleri tükürük bezleri ile akciğerler başta olmak üzere bedenimizdeki tüm hücreler toksin maddeler ile tahrip olmaya başlar. Vücudun beli bölgelerinde yağlanmalar yoğunlaşır. Kilo alımı hızlanır. Hücrelerdeki ödem artar.

Detoks nedir sorumuzun cevabı sadece vücudumuz için arınması değil. Detoks ruhsal, duygusal ve zihinsel olaraktan da yenilenmektir.

Her birimiz dört odadan oluşan bir eviz. Zihinsel, duygusal, fiziksel ve ruhsal. Ama her gün her odaya girmedikçe tam olamayız. Hint Atasözü

Ruhsal Detoks

Detoks ruhsal olarak negatif duygu durumundan, takıntılardan, kaygı, korku, gelecek endişesi gibi durumlardan arınmaktır. Detoks ruhsal dinginliğin sağlanmasıdır. Detoks meditasyon, nefes egzersizleri ile dinginleşmektir. An da olmak, anın farkındalığına ulaşmaktır. Evrensel enerjiyi yaşamımıza çekmektir. Pozitif ve olumlu akışa kanal olmak. Çağın ruhumuza yüklediği zamansızlıktan, can sıkıntısından, stresten kurtulmaktır. Hızla ilerleyen teknolojinin yarattığı teknolojik bağımlılıktan kurtulmaktır.

 

Zihinsel Detoks

Zihinzel detoks nedir sorusunun cevabını arınma sadece hücrelerimizde ibaret değildir. Zihnimizde de aramalıyız. Berrak ve dingin bir zihin için zihinsel detoks şart. Her gün ortalama 60.000 düşünce üretiriz. Ve bunların %95’i dünkü veya bir önce ki düşüncelerimiz ile aynı. Aslında kendimizi tekrarlıyoruz. Geçmişimizdeki alışkanlıklarımız ve bağımlıklarımız ile yaşıyoruz. Beynimizin muazzam potansiyelini kullanmak bazı nörol yolaklarımızı reorganize etmemiz yanı arındırmamız bir zorunluluk. Beynimizdeki negatif, olumlu olmayan, gelişmemizi engelleyen nöroplastileri detoks yöntemi ile budamalıyız.

Duygusal Detoks

Duyusal detoks duyguları tanımlamak, kabul, senkronize etmek temelde bir arınma yöntemidir. Bizler biyokimyasal varlıklarız. Duygularımızı hormonlarımız yönetir. Doğal olarak birçok farkında bile olmadığımız bağımlılıkların esiriyiz. Yemek yeme, sigara, öfke, tırnak yeme, aşırı titizlik ve daha birçok kontrol edemediğimiz duyular. Duygusal detoks bizi yenidünyaya kapı açmamıza yardımcı olur.

Abdülkerim Değirmenci

       Fizyoterapist - Eğitimci

Sağlıklı Yaşam ve Epigenetik Koçu


30.01.2021

Uluslararası Online Detoks Kampı
bottom of page